Укриття в школі: як правильно облаштувати

Наразі в багатьох школах навчання проводиться в дистанційному форматі тому, що там немає повноцінного укриття. Просто підвальне приміщення ще не можна вважати повноцінним сховищем, де безпечно перебувати під час повітряної тривоги. Постачальник «Навчальний Стандарт» пропонує все для шкіл, у тому числі засоби для організації сучасного освітнього процесу по НУШ (Нова Українська Школа).
Для чого потрібне укриття у школі
Під час воєнного стану ракетні небезпеки й атаки можливі у будь-якій області, тому саме сховище дозволить забезпечити безпеку дітей та персоналу. Його наявність у навчальному закладі є головною вимогою для відновлення очного навчання. Якщо укриття немає, можна використовувати підземні паркінги, бомбосховища або станції метрополітену лише в тому випадку, якщо вони знаходяться поруч.
Вимоги до споруд, які будуть використовуватись як укриття
Рекомендована ДСНС максимальна відстань – 100 метрів. Фахівці стверджують, що для дітей різного віку вона може бути й меншою, адже у першокласників, наприклад, у групі подовженого дня бувають часи сну, також школярі ходять на сніданок, обід. Не у всіх виходить вчасно зібратися до сховища, діти можуть розгубитися, злякатися, довго одягатися.
Повноцінних бомбосховищ, тим більше в закладах освіти, в Україні наразі немає. Все тому, що об’єкті, здатні витримувати удари ракет і бомб, потрібно окремо проєктувати. Тому зараз у якості бомбосховищ найчастіше використовують підвальні або інші приміщення, якщо вони відповідають вимогам.
Яким має бути укриття у навчальному закладі
Це приміщення має знаходитись на цокольному поверсі, або у підвалі. У ньому обов’язково мають бути підключені електрика, система водопроводу й каналізації, або передбачені альтернативні варіанти. Виносні баки біотуалету встановлюють в окремих приміщеннях. Для кожного, перед ким постало питання Облаштування укриттів в школах – Поради Постачальника як облаштувати укриття допоможуть розібратися.
У сховища має бути щонайменше два евакуаційні виходи, один із них можна використовувати як аварійний. Правда, тут все залежить від кількості осіб. У невеликому укритті, розрахованому не більше ніж на 50 людей чи розташованому в будівлі подвійного призначення допускається наявність одного виходу. Заборонено під час повітряної тривоги перебувати у приміщеннях, через які проходять комунікації, магістралі.
Як підготувати укриття до перебування в ньому дітей
Приміщення має бути розраховане на безперервне знаходження в ньому людей протягом 48 годин. Попередньо його слід добре прибрати від пилу й сміття й винести зайві речі, щоб облаштувати зсередини точно за вимогами. Якщо у підвалі, яке готують під сховище, є тимчасові перегородки, їх потрібно демонтувати так, щоб максимально звільнити проходи.
Варто впевнитись у тому, що вхідні двері достатньо міцні, та усі вимикачі й лампи працюють. Усі працівники навчального закладу повинні знати, як дістатись до укриття найбільш простим і швидким шляхом – для цього слід зробити помітні вказівники, зрозумілі для кожного. Додатково укріплюють і закладають віконні отвори, щоб уникнути пошкоджень вибуховою хвилею.
Яке обладнання потрібно придбати для найпростішого укриття
Постачальник «Навчальний Стандарт» має все, що знадобиться для облаштування сховища в навчальному закладі:
- стільці, ліжка або лави для сидіння, лежання;
- ємності з технічною (якщо немає централізованого водопостачання), питною водою (по 2 літри на особу), контейнери для продуктів харчування, виносні баки під збір нечистот (за відсутності каналізації);
- засоби для гасіння пожежі, надання першої медичної допомоги, зв’язку, оповіщення;
- ліхтарі, свічки чи інші пристрої для резервного освітлення;
- шанцеві інструменти – лопати, сокири, ломи, пилки-ножівки для металу або дерева.
Може знадобитися й додаткове обладнання, якщо в цьому є потреба.
Чи може проводитись навчання у сховищі
Загалом, якщо урок перервався через повітряну тривогу, вчитель може продовжити його і в укритті, якщо для цього у приміщенні є все необхідне. Мають бути не лише парти й місця для сидіння, але також дидактичний матеріал, в залежності від самого заняття і його тематики. Не завжди є можливість продовжити навчання через те, що різні класи часто заважають один одному, або освітлення недостатньо.
Чи можна починати очне навчання у школі, якщо там є підвал?
Такі приміщення можна використовувати як прості укриття або споруди подвійного призначення. Проте попередньо їх облаштовують за вимогами законодавства й належним чином готують. Варто запевнитися, що підвал абсолютно безпечний і підходить для перебування в ньому людей протягом 48 годин. Це вирішують члени комісії після обстеження потенційного укриття.
Де взяти кошти на обладнання укриття у школі
До підготовки такого приміщення варто поставитись дуже серйозно, адже невідомо, коли саме воно може знадобитися. Після перемоги там можна буде облаштувати спортивні зали, зробити повноцінні класи, щоб продовжувати заняття у випадку повітряної тривоги. Тому не слід економити на обладнанні сховища, адже через те, що раніше цьому питанню не приділяли достатньо уваги, багато дітей навчаються тільки дистанційно.
Облаштуванням безпечного місця має займатися власник закладу, найчастіше це міська влада. Але бюджети, звідки вони братимуть кошти, дуже невеликі, й можливості представників громад в умовах воєнного стану обмежені. Тому не слід виключати можливість залучити спонсорські кошти чи знайти інше джерело для додаткового фінансування.
Коли очне навчання взагалі неможливе
Якщо школа знаходиться близько до об’єктів військової чи іншої інфраструктури, що є найбільш цікавими для росіян, навіть за наявності укриття рекомендоване навчання лише в дистанційному режимі. Приводом не відвідувати заняття є ризик аварійної руйнації будівлі. Крім того, слід пам’ятати, що класи на першому поверсі та навчальні аудиторії в цілому не можуть використовуватись як укриття.
Де придбати все необхідне
Постачальник «Навчальний стандарт» пропонує місця для сидіння та лежання, ємності, контейнери, генераторі і багато іншого для облаштування укриття. Тут можна придбати й обладнання для НУШ – нової програми, за якою навчаються багато шкіл в Україні. Вона передбачає кардинальну зміну до системи викладання й оцінювання, щоб максимально наблизити процес навчання до європейського.
На сайті можна замовити також рішення для STEM-класу чи предметного кабінету під ключ, а також додаткові послуги – установку, монтаж систем, навчання роботі з ними. В каталозі є й спеціальні засоби для навчання дітей із особливими потребами й облаштування інклюзивних класів.